Programy

Psychologická péče pro děti v dětských domovech

Je velmi důležité pomoci dětem překonat jejich traumata a strach z budoucnosti, pomoci jim připravit se na odchod z dětského domova a poskytnout jim tolik potřebnou podporu a péči!

NF SK organizuje a hradí psychologickou péči přímo v dětských domovech.

Psychologická a pedagogická péče pro dospělé, kteří z dětského domova odešli

Odchodem z dětského domova úskalí ústavní výchovy nekončí, naopak – začíná! Přechod z DD do samostatného života je jedním z nejkrizovějších okamžiků dětí z dětských domovů! Nejedná se však jen o okamžik odchodu, začátek pracovní dráhy a samostatného bydlení. Mnoho mladých dospělých nemá ukončené vzdělání, potřebuje rekvalifikaci nebo se snaží studium dokončit.

NF SK organizuje a hradí psychologickou péči také mladým dospělým, kteří dětský domov už opustili.

Supervize

Práce tety (vychovatelky) či strejdy (vychovatele) v dětském domově je velice náročná. Nejedná se jen o profesi, bez osobního lidského vkladu tuto práci dělat nelze. Právě proto jsou tito náhradní rodiče velmi ohrožení syndromem vyhoření, péče o tety a strejdy má dlouhodobý a přímý dopad na jejich práci s dětmi.

NF SK organizuje a hradí supervizní péči vychovatelům v dětských domovech.

Stipendia

Děti v dětských domovech mají omezené kapesné, ze kterého si často hradí v rodinách běžné věci – kosmetiku, oblečení apod. Často také nezvládají dovednosti potřebné pro život, jako napsat email, životopis, motivační dopis, sestavit si měsíční rozpočet atd. Program Stipendia pokrývá obě oblasti – děti plní každý měsíc zadaný úkol a pokud si ohlídají tuto svou „povinnost“, získají extra kapesné. Stipendia propojují příjemné s užitečným 🙂

NF SK projekt Stipendia hradí i realizuje.

Výbava pro život

Nejcennější výbavou pro život je jistě kvalitní, a především dokončené vzdělání. V případě dětí z dětských domovů se snažíme jejich vzdělání podporovat i mimo školu, ať již formou rekvalifikace či doplňkových kurzů ke studovanému oboru, jazykových kurzů či úhradou řidičského průkazu.

Čím lepší výbava, tím snazší vstup do samostatného života!

Program Výbava pro život je realizována individuálně ve spolupráci s vedením dětského domova proplácena NF SK.

Do života zdravý

Mnoho dětí v dětských domovech trpí různými neduhy. Děti potřebují brýle, rovnátka, kompenzační nebo rehabilitační pomůcky i ozdravné pobyty. Budování hygienických návyků, dentální hygieny nebo porozumění vlastní sexualitě je pro domovy někdy velmi náročné. Snažíme se domovům v této oblasti odlehčit, a to nejen úhradou potřebných pomůcek, ale také nabídkou odborníků různých zaměření.

NF SK projekt Do života hradí i organizuje.

Parťák

Staňte se průvodcem dospívajícího, který bude odcházet z dětského domova! Vaše pomoc „staršího kamaráda“ bude na jeho/její cestě k samostatnosti pro mladého dospělého/mladou dospělou neocenitelná! Náš program je propracovaný, chrání vás i děti z dětských domovů. Zajímá vás více? Chcete se zapojit? Kontaktujte nás!

Víkendové akce – personální výpomoc DD

Některé aktivity jsou pro dětské domovy velmi náročné a personálně téměř neřešitelné. Vzít děti na kola, na vodu, pod stan, na tábor? Snažíme se nejen domovům ulehčit, ale také nabídnout dětem změnu prostředí, zajímavé zážitky a také mít s nimi osobní – kamarádské vztahy. Ideální příležitost k seznámení se pro projekt Patron a pro přípravu Letního dětského tábora!

NF SK aktivity ve spolupráci s DD organizuje i hradí náklady.

Letní dětský tábor

Od roku 2022 plánujeme zopakovat již vyzkoušenou akci – Letní dětský tábor! Intenzivní týden strávený s dětmi bývá pro vedoucí – dobrovolníky náročný, ale zážitky vše mnohonásobně vynahradí! Zúčastnili byste se rádi jako oddílový vedoucí nebo praktikant? Ozvěte se nám!

NF SK tábor zorganizuje i uhradí veškeré náklady.